Św. Arnold Janssen (+1909), święty Kościoła katolickiego, założyciel Zgromadzenia Słowa Bożego, Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (SSpS) i zakonu klauzurowego Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji SSpSAP.
Jutro przypada jego święto. Kim był i co zrobił?
Założył trzy misyjne zgromadzenia. Wszystko zaczęło się w 1875 r. od małej gospody, którą kupił w Steylu w Holandii. Przemienił ją w dom misyjny i seminarium. Cztery miesiące po otwarciu otworzył w niej drukarnię. Przerodziła się ona szybko w ogromne nowoczesne przedsięwzięcie, gdzie przy drukowaniu i kolportażu misyjnych czasopism, kalendarzy oraz książek pracowało setki ludzi. W 1883 r. obrót drukarni wynosił 60 tys. marek, a 25 lat później wzrósł do 1 miliona marek. Za zarobione pieniądze św. Arnold budował w Chinach kościoły. Czy dzisiaj misjonarze potrafią własną przedsiębiorczością zarobić pieniądze na misje? Nie zawsze znajdą się dobrodzieje. Nawet św. Paweł miał z tym problem i musiał utrzymywać się z szycia namiotów…
Za czasów św. Arnolda Janssena, założyciela Zgromadzenia Słowa Bożego, było więcej braci niż księży. Przed śmiercią założyciela w 1909 r. zgromadzenie liczyło prawie 600 braci zakonnych w ślubach wieczystych i 430 księży. Dlaczego nie ma ich tylu dzisiaj we współczesnych zakonach? O powołaniach na braci zakonnych pisałem w „Misjonarzu” w w listopadzie 2014 r. Gdzie podziali się bracia?