24 września 2014 – Kolejny etap budowy przedszkola za nami – niwelowanie terenu; więcej >> Galeria
Przedszkole dla przyszłych przedsiębiorców w Zambii
Na obrzeżach Lusaki w dzielnicy Linda przy parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny powstaje nowe przedszkole. W przeszłości tysiące misjonarzy i misjonarek budowało w Afryce przedszkola i szkoły. Projekt w Lindzie jest inny.
„Dlaczego chodzicie do szkoły?” – pytam młodzież na spotkaniach w Lusace. Zawsze pada ta sama odpowiedź. „Chcemy zdobyć wykształcenie, które pozwoli nam później znaleźć dobrą pracę”. Nigdy nie usłyszałem, by ktoś chciał zostać przedsiębiorcą. Ale czy można nauczyć się tego w szkole? Przedsiębiorcą człowiek się rodzi. Jednak, aby odkryć w sobie ten dar, młodzi ludzie potrzebują dobrych przykładów.
Wolontariusze z Polski
Budowa przedszkola ruszyła w styczniu ubiegłego roku. Do pomocy przy jego budowie przyjeżdżają wolontariusze z Polski. To głównie młodzi polscy przedsiębiorcy, którzy studiowali w Alternatywnej Szkole Biznesu i Rozwoju Osobowego im. Ludwiga von Misesa w Warszawie (ASBIRO).
Otwarcie przedszkola jest zaplanowane na styczeń 2015 r. Rok szkolny w Zambii rozpoczyna się wraz z początkiem roku kalendarzowego i jest podzielony na trzy semestry. W przedszkolu docelowo będzie uczyć się 90 dzieci w trzech oddziałach.
Język angielski
Dlaczego przedszkole w Lindzie? Zambijskie dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej uczą się w języku angielskim. Dobra znajomość tego języka u dziecka to gwarancja zdobycia lepszego wykształcenia w przyszłości. Język angielski to podstawowe narzędzie, bez którego odniesienie sukcesu w życiu zawodowym w Zambii jest praktycznie niemożliwe.
Przedszkola w Zambii należą ciągle do rzadkości. Tylko niewielki procent zambijskich dzieci korzysta na co dzień z tej formy wczesnej edukacji. W przedszkolu dzieci z Lindy będą mieć zapewniony systematyczny kontakt z językiem angielskim. Ludzie w Lindzie tutaj głównie w lokalnym języku chinyanja. Przedszkole z językiem angielskim ułatwi im start w szkole podstawowej. Dobre wykształcenie w Zambii to ciągle przywilej wąskiej grupy ludzi.
Prywatne przedszkole
Misjonarze i organizacje pozarządowe budują najczęściej przedszkola i szkoły społeczne. Przedszkole w Lindzie będzie prywatne. Kościół naucza, że własność prywatna zapewnia jednostce konieczną życiową przestrzeń rozwoju. Posiadanie rzeczy na własność – jak trafnie zauważa św. Tomasz z Akwinu – przyczynia się również do sprawnego zarządzania, gdyż człowiek bardziej troszczy się o rzeczy prywatne niż wspólne.
Własność prywatna zapewni przedszkolu także niezależność oraz pozwoli na zachowanie własnej, katolickiej tożsamości. Do przedszkola będą przyjmowane wszystkie dzieci, bez względu na przynależność religijną, ale rodzice będą musieli zaakceptować katolicki system wartości, na którym będzie oparta edukacja i wychowanie przedszkolne.
Teologia tworzenia
W przedszkolu katolickim w Lindzie będą odbywać się lekcje religii, ale w planie są również zajęcia z teologii tworzenia w formie zabawy, które będą przygotowywać zambijskie dzieci do przedsiębiorczości. Św. Jan Paweł II nauczał, że człowiek posłuszny woli Stwórcy powinien wykorzystywać swoje twórcze talenty, by poprzez pracę osiągnąć „panowanie” w świecie widzialnym.
To dlatego powstał pomysł zbudowania przedszkola dla przyszłych przedsiębiorców, a nie dla biednych dzieci. W dzieciach z Lindy widzę przyszłych przedsiębiorców, którzy kiedyś wezmą swoje życie we własne ręce. Ważny jest już sam sposób postrzegania świata i drugiego człowieka, by nie popaść w paternalistyczną postawę, która często grozi europejskim misjonarzom w Afryce.
W swojej najbardziej prorynkowej encyklice społecznej Centesimus annus (1991 r.) św. Jan Paweł II podkreślał, że źródłem bogactwa współczesnego społeczeństwa jest umiejętny podział pracy, który jest dziełem ludzkich zdolności i przedsiębiorczości. Pod afrykańską ziemią znajduje się cała tablica Mendelejewa, ale bogactwo uprzemysłowionych krajów – jak słusznie pisał papież – nie zależy od tego typu własności. „Głównym bogactwem człowieka jest wraz z ziemią sam człowiek” (CA 32). Decyzją rady parafialnej św. Jan Paweł II został wybrany na patrona przedszkola.
Promowanie przedsiębiorczości
Przyjazny klimat dla przedsiębiorczości jest już tworzony przez polskich wolontariuszy, którzy przyjeżdżają tu do pomocy przy budowie przedszkola za pośrednictwem ASBIRO. Nie chodzi tu tylko o samą budowę. Wolontariuszy, którzy sami studiowali w wolnorynkowej szkole biznesu, przyciąga do Afryki idea promowania wolnej przedsiębiorczości. Na spotkaniach z zambijską młodzieżą – na razie jeszcze pod drzewem – dzielą się doświadczeniem z prowadzenia swoich przedsiębiorstw. Wierzą, że młodzi ludzie w Zambii mają w sobie drzemiący potencjał i liczne talenty. Brakuje im tylko wiary w to, że rozwinięcie ich jest możliwe, a to może stać się początkiem ich osobistego rozwoju oraz odniesienia sukcesu w życiu zawodowym.
Budynek przedszkolny stanie się również miejscem, gdzie jeszcze ciągle nieliczni zambijscy przedsiębiorcy będą dzielić się swoim doświadczeniem z młodzieżą z Lusaki. Duża sala wykładowa i zarazem przedszkolna jadalnia, która będzie nosić imię Ludwiga von Misesa, austriackiego wolnorynkowego ekonomisty, zostanie zamieniona w miejsce spotkań z miejscowymi przedsiębiorcami. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości przerodzą się one w szkołę biznesu, gdzie – podobnie jak w ASBIRO – przedsiębiorcy będą uczyć przedsiębiorców. Mam nadzieję, że będą wśród nich także przedsiębiorcy z Polski. Kilku byłych wolontariuszy z Lindy próbuje już swoich sił na zambijskim rynku.
Na rynkowych zasadach
W Zambii nie ma przedszkoli państwowych. Przedszkole parafialne w Lindzie będzie prywatne. Środki pieniężne na jego utrzymanie będą pochodzić z czesnego i parafialnych projektów (m.in. wynajmowanie dużej sali z kuchnią na przyjęcia weselne), które będą generowały środki finansowe na bieżące wydatki związane z prowadzeniem przedszkola.
Parafia w Lindzie ma również w planach zbudowanie czterech małych domków do wynajęcia, które zostaną wybudowane na zakupionej w tym celu działce niedaleko kościoła. W Lindzie ogromnie brakuje mieszkań, a bieżąca woda w domu pozostaje tu ciągle luksusowym towarem. Większość ludzi czerpie wodę z publicznych studni. Na zakupionej działce jest już studnia głębinowa z ręczną pompą.
Stypendia
Projekt przedszkola dla przyszłych przedsiębiorców będzie objęty systemem stypendialnym. Możliwość otrzymania stypendium uzależniona będzie od indywidualnych edukacyjnych postępów dziecka ocenianych podczas trwania każdego semestru. Opłatę za pierwszy semestr będą wnosić rodzice wszystkich dzieci. Stypendium będzie przydzielane jednorazowo na każdy semestr.
Wysokość czesnego będzie ustalana wyłącznie na podstawie ekonomicznej kalkulacji i nie będzie zaniżana. Fundusze z systemu stypendialnego będą wspomagać bezpośrednio indywidualne dzieci, a nie szkołę.
Podarowanie wędki
Wybudowanie przedszkola to podarowanie mieszkańcom Lindy wędki, a nie ryby. Budynek przedszkolny jest już prawie ukończony. Trwają jeszcze prace wykończeniowe. Czy uda się zrealizować ten projekt?
Sukces przedsiębiorczego działania zależy od prawidłowego przewidywania przyszłych wydarzeń. Ale przyszłość jest nam nieznana. W ludzkim działaniu występuje zawsze element niepewności, który od samego początku jest wpisany przez Boga w nasze losy. Każde ludzkie działanie ma charakter spekulatywny i wymaga podejmowania ryzyka. Nie można od niego uciec. Niepewność i ryzyko powodują pojawienie się przedsiębiorcy. Przypowieść o talentach (Mt, 25,14-30) uświadamia nam, że brak odwagi do podejmowania ryzyka przynosi tylko straty i niezadowolenie Pana.
W Lindzie nikt nie ucieka przed podjęciem ryzyka. Tutaj ludzie „pokładają ufność w Panu, On ich pomocą i tarczą” (Ps 115,11).
Witam ponownie,
rodzice, którzy widzą sens w kształceniu swych dzieci na przyszłych przedsiębiorców, a mają inną przynależność religijną – są zmuszeni do porzucenia wychowywania swych dzieci w dotychczasowych wierzeniach?
Pozdrawiam
Nikt do niczego nie będzie zmuszany. Przedszkole jest otwarte dla każdego, kto będzie respektował nasze warunki. Przedszkole będzie prywatne i katolickie.
Pisze Ksiądz przecież, że ” będą musieli zaakceptować…”- czyli wyboru nie będą mieli. Hmm…
Pozdrawiam
Ostatnia odpowiedź na to pytanie. Zawsze mają wybór. Nie muszą przychodzić 🙂
Można i tak…
Pozdrawiam