„Nie” dla korytarzy humanitarnych

W ubiegły wtorek Konferencja Episkopatu Polski wyraziła się pozytywnie o idei utworzenia korytarzy humanitarnych. Następnego dnia na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadzono sondaż, według którego ponad 60 proc. Polaków nie chce utworzenia korytarzy humanitarnych dla uchodźców. Sondaż wykazał, że zwolennikami korytarzy humanitarnych są wyborcy tylko dwóch partii: PO i Nowoczesnej. Bardzo interesujący wynik, który pokrywa się z moim obserwacjami.

Czy to znaczy, że 2/3 Polaków nie jest wrażliwa na ludzką krzywdę? Nie sądzę, żeby tak było. Projekt Caritasu „Rodzina rodzinie” idzie całkiem dobrze. Wartość pomocy zadeklarowanej przez darczyńców przekroczyła już 10 milionów. Już ponad 2 tys. syryjskich rodzin, przede wszystkim w Aleppo, jest objęta tym projektem. Polacy wydają na ten projekt pieniądze z własnej kieszeni.

Dlaczego więc nie popierają korytarzy humanitarnych? Biskupi popełnili kilka błędów. Po pierwsze wychodzą z inicjatywą i proponują ją tak, jakby reprezentowali cały naród, a to już chyba należy do przeszłości. Po drugie chcą pomagać, ale nie za swoje pieniądze, a wszystkich podatników. Po trzecie uważają, że korytarze humanitarne są najlepszym rozwiązaniem.

A czym w rzeczywistości są korytarze humanitarne? Wspólnota św. Idziego we Włoszech razem z włoskim rządem realizuje ten projekt, ale nie chodzi tam tylko o udzielenie pomocy medycznej syryjskim uchodźcom. Organizatorom zależy na tym, aby osoby te mogły możliwie jak najszybciej rozpocząć normalne życie, wziąć udział kursach języka włoskiego i posłać dzieci do szkoły. Pod tą samą nazwą kryją się więc zupełnie dwa różne projekty. To dlatego biskupi ze względów marketingowych powinni zrezygnować z popierania tego pomysłu i wymyślić coś innego, gdyż Polacy boją się, że zostaną wprowadzeni w błąd. Tego towaru w takim opakowaniu nie da się już sprzedać.

Warto odnotować, że Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio został Człowiekiem Pojednania za rok 2016. Nagroda jest przyznawana przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 28 maja w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W ceremonii wziął udział kard. Kazimierz Nycz, wyraził swoją aprobatę dla laureata, a także założonej przez niego Wspólnoty Sant’Egidio.  Metropolita warszawski jest zwolennikiem korytarzy humanitarnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top